środa, 13 listopada 2013

Znaki PTTK na górskich szlakach turystycznych

Wszystkie pasma górskie w Polsce pokryte są gęstą i rozległą siecią znakowanych szlaków turystycznych. Specjalne znaki umieszczone w widocznych z daleka miejscach umożliwiają nam łatwą orientację w terenie.

W górach przyjęto oznaczanie szlaków w pięciu kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym, przy czym każdy ze szlaków oznaczony jest innym kolorem. Dla lepszej widoczności umieszcza się je pomiędzy dwoma białymi paskami. Tak więc zasadniczy znak turystyczny składa się z trzech poziomych pasków, z których środkowy oznacza kolor szlaku.

W znakowaniu szlaków turystycznych w górach przyjęła się następująca zasada:

- kolorem czerwonym szlak turystyczny czerwony znakuje się szlaki główne,
- kolorem niebieskim szlak turystyczny niebieski znakuje się szlaki dalekobieżne,
- kolorem czarnym szlak turystyczny czarny znakuje się najkrótsze podejścia na szczyty i dojścia do schronisk górskich,
- kolorem zielonym i żółtym szlak turystyczny zielony szlak turystyczny żółty znakuje się szlaki łącznikowe i dojściowe.

Wszystkie punkty węzłowe, jak również początek i koniec szlaku oznaczone są drogowskazami turystycznymi, na których oprócz koloru szlaku zaznaczony jest także czas przejścia danego odcinka.

Na szlakach umieszcza się również specjalne znaki informujące o punktach widokowych, źródłach wody, obiektach noclegowych itp.

FORMY ZNAKÓW Z OPISAMI


PRZYKŁADY ZNAKOWAŃ SZLAKÓW
7 komentarzy:

 1. Dobry temat :) Ale przydałoby się go rozszerzyć :) Przedstawiłeś oznakowania piesze, stosowane przez PTTK, ale teraz możemy spotkać w górach wiele innych oznaczeń szlaków, przykładowo rowerowe, szlaki chatkowe, edukacyjne i inne, które też mają swoje oznaczenia graficzne :) Czasami można się w nich pogubić na szlaku ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W niektórych miejscach szlaków i różnych oznaczeń jest aż nadto, a na niektórych szlakach trzeba się mocno napocić, żeby nie zgubić drogi.
  Tak jak wspomnial Yardo, warto rozwinąć ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł na post, w końcu pewnie zaglądają tutaj nie tylko osoby, które na górskich szlakach zjadły już zęby (czy tam trafniej, zdarły niejedne buty :)) Zgadzam się z poprzednikami, fajnie byłoby jeszcze dokładniej go uzupełnić i może nawet zamieścić na blogu jako osobna zakładka w menu głównym? :> Fajna szybka ściągawka dla osób, które tutaj trafią, a przygodę z górami dopiero co zaczynają :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie trochę razi to pominięcie Sudetów gdy wspominasz o Karpatach, a w nich też jest trochę szlaków ;-)

  OdpowiedzUsuń