niedziela, 1 czerwca 2014

Nad Jeziorem Żywieckim

Na zakończenie naszej ostatniej wędrówki z Tresnej Małej pod Diabelski Kamień, podczas której mogliśmy podziwiać już piękne widoki na Jezioro Żywieckie z podejścia Nad Tresną, postanowiliśmy skorzystać z okazji i pospacerować jeszcze jego brzegiem.
Fragment Jeziora Żywieckiego widziany z podejścia Nad Tresną. W oddali Babia Góra

Jezioro Żywieckie (Żywiecki Zbiornik Wodny) jest sztucznym zbiornikiem wodnym, który powstał w 1966 roku poprzez zalanie kilku beskidzkich wsi. Na jego dnie znalazły się Zadziele, Tresna i Stary Żywiec.
Wraz z Jeziorem Czanieckim i Jeziorem Międzybrodzkim, Jezioro Żywieckie tworzy tzw. Kaskadę Soły. Wszystkie te jeziora oddzielone są od siebie dwiema zaporami wodnymi znajdującymi się w Tresnej i Porąbce.
Powierzchnia jeziora wynosi ok. 1000 ha, długość linii brzegowej to 33,7 km, a średnia głębokość to 8,6 m (najgłębsze miejsce osiąga 26,8 m).

Zdjęcia, które możecie zobaczyć tutaj, zostały zrobione w rejonie Tresnej Małej i Zarzecza.3 komentarze:

 1. Lubię jeziora górskie, pięknie się komponują z okolicznymi wzniesieniami. Fajne miejsce na odpoczynek po górskiej wędrówce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba to ujęcie: http://3.bp.blogspot.com/-dt6rpuKR_1c/U4tnBoiYCsI/AAAAAAAAFsE/F6sIAmMFm9U/s1600/14.jpg

  OdpowiedzUsuń
 3. Jezioro Żywieckie jest rzeczywiście pięknie położone :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń