poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Jezioro Orawskie

Kiedy podróżujemy w Tatry, bardzo często planujemy przejazd przez Słowację z przekroczeniem granicy w Korbielowie. Wówczas na odcinku od Namiestowa (słow. Námestovo) do Twardoszyna (słow. Tvrdošin), możemy podziwiać Jezioro Orawskie, które nazywane jest również Morzem Orawskim.Jezioro Orawskie jest największym powierzchniowo sztucznym zbiornikiem wodnym w całej Słowacji, położonym w historycznym regionie Orawa.
Jezioro powstało w wyniku wybudowania sztucznej zapory na rzece Orawa. Zaporę wybudowano ze względu na często powtarzające się powodzie w tej części Słowacji.

Prace nad budową zbiornika ruszyły już podczas Drugiej Wojny Światowej, ale zostały one przerwane. Po wojnie powstał nowy projekt zapory przeciwpowodziowej i w 1954 roku budowa została ukończona, a zbiornik napełniony. Z mapy zniknęło wtedy kilka wsi, których mieszkańcy zostali wcześniej przesiedleni.

Obecnie jezioro wykorzystywane jest do celów rekreacyjnych i sportowych. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych.
Największą atrakcją jeziora jest znajdująca się na środku mała wyspa nazywana Slanicką Wyspą (Slanický ostrov), na której wznosi się XVIII - wieczny kościół. Pomiędzy wybrzeżem a wyspą regularnie kursuje statek wycieczkowy.
Na tle jeziora rozciąga się wspaniała panorama Beskidów, z Babią Górą w roli głównej.23-08-2014

3 komentarze:

  1. Latem czasami jeździmy nad to jezioro, można fajnie poplażować :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie położone, troszkę przypomina nasze j. Żywieckie, chociaż wydaje się dużo większe :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Moje wielokrotne miejsce wakacyjne z wczesnego dzieciństwa.

    OdpowiedzUsuń