czwartek, 23 kwietnia 2015

Na Stożek Wielki z Wisły Głębce

Stożek
Stożek Wielki (czes. Velký Stožek - 978 m n.p.m.), to szczyt górski położony w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim.
Na niedzielną wycieczkę, podczas której postanowiliśmy wejść na szczyt Stożka Wielkiego, wyruszyliśmy po głębszych przemyśleniach, które spowodowane były nieciekawymi zapowiedziami pogodowymi. I jak się później okazało, było warto :-)

NASZA TRASA:
szlak turystyczny zielony Wisła Głębce - Stożek Wielki  >>> szlak turystyczny niebieski Stożek Wielki - Wisła Głębce


Wędrówkę na Stożek rozpoczynamy z parkingu przy stacji PKP w Wiśle - Głębce.


Tutaj mamy do wyboru dwa warianty wejścia na szczyt, niebieskim szlakiem przez Mraźnicę lub zielonym przez Łabajów.

My postanowiliśmy zrobić pętlę i poznać oba szlaki. Na wejście wybieramy szlak zielony.

Spod dworca, idziemy za zieloną farbą w kierunku niżej położonej drogi prowadzącej do Łabajowa. Po zejściu na nią, po prawej stronie ukazuje się wysoki betonowy wiadukt kolejowy, który został zbudowany w latach 1931-1933 przez firmę inż. Ksawerego Goryanowicza. Wiadukt posiada siedem przęseł o łącznej długości 122 m i maksymalnej wysokości filarów 25 m.

Od wiaduktu idziemy asfaltową drogą w dolinie Łabajowa przy szumie płynącego potoku Łabajów.

Po lewej stronie mijamy kompleks skoczni narciarskich o punktach konstrukcyjnych K65 i K35.


Pierwsza skocznia zbudowana została w 1931 roku. Po przebudowie skoczni w 1978 roku jej rekord wyniósł 68 m. Na tejże skoczni, swoje pierwsze skoki oddawał w późniejszych latach nasz wielki skoczek - Adam Małysz !!!

Po ok 40 min. schodzimy z asfaltu i odbijamy w prawo na betonowe ażury, które zaczynają nas nieco bardziej prowadzić pod górę.



Wkrótce ażury się kończą i rozpoczyna się normalna górska ścieżka. Po drodze pojawiają się pierwsze okazalsze widoki na góry Beskidu Śląskiego, a tuż przed nami ukazuje się kopuła szczytowa Stożka Wielkiego.






Po ok. 2 godz. spokojnej wędrówki, z nielicznymi mocniejszymi podejściami, docieramy pod schronisko na Stożku.


Zanim jednak do niego wejdziemy, odbijamy w prawo i wchodzimy na sam szczyt Stożka Wielkiego.




Ze szczytu, udajemy się wreszcie na zasłużoną przerwę do najstarszego schroniska w Beskidzie Śląskim. Jego budowa rozpoczęła się w 1920 roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło 9 lipca 1922 roku.


Z okien schroniska, jak i z jego okolic, rozciąga się wspaniała beskidzka panorama. Możemy zobaczyć m.in. grzbiet Pasma Wiślańskiego z najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego - Skrzycznem (1257 m n.p.m.), a także masyw Baraniej Góry.

Po dobrym schroniskowym jedzonku opuszczamy progi schroniska i idziemy za niebieskimi znakami, które mają nas zaprowadzić do Wisły Głębce.


Po lewej stronie, mijamy górną stację kolejki krzesełkowej, którą w łatwy i szybki sposób można również dostać się na Stożek.


W zimie kolejka służy głównie narciarzom, którzy korzystają z całkiem fajnych tras narciarskich znajdujących się na stożkowych stokach.

Wkrótce dochodzimy do skrzyżowania szlaków Pod Krykawicą, gdzie nasz niebieski szlak odbija w lewo. Dalej, na wprost, również prowadzi niebieski szlak, tyle że jest to szlak czeski.

Chwilę po odbiciu w lewo, na naszej drodze pojawia się całkiem niezły tor przeszkód stworzony przez miejscowych drwali. Pokonywanie terenu po wyciętych drzewach, daje nam nieźle popalić, ale i stwarza także całkiem fajną zabawę :-)



Do tej pory mieliśmy raczej wiosenno-jesienne warunki na szlaku, jednak teraz pojawiły się także warunki typowo zimowe. Oczywiście, najwięcej radochy z tego wszystkiego ma Nikola.




Niebieski szlak w większości prowadzi nas w miarę łagodnym zejściem, w zalesionym terenie.

Dopiero kiedy dochodzimy w okolice Mraźnicy, pojawiają się widokowe górskie polany.





Wkrótce dochodzimy do skrzyżowania, na którym pojawia się czerwony szlak biegnący ze Stożka przez Kiczory.


Od skrzyżowania, szlak w dalszym ciągu sprowadza nas łagodnie ku Wiśle Głębce. Po drodze mijamy kilka fajnych miejsc, z których można jeszcze coś zobaczyć.




Po ponad sześciogodzinnej wędrówce, docieramy pod dworzec kolejowy w Wiśle Głębce, gdzie nasza kolejna górska wędrówka dobiegła końca.


                                                                     

ZOBACZ NASZĄ TRASĘ NA:
Trasa Wisła, Głębce ↔ Wisła, Głębce w serwisie mapa-turystyczna.pl

DŁUGOŚĆ TRASY: ok. 12,4 km
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: ok. 526 m
CZAS NASZEGO PRZEJŚCIA: 6 h

PRZYDATNE LINKI:
Schronisko PTTK Stożek
Kolej linowa na Stożek 

DATA:  12-04-2015






6 komentarzy:

 1. Zima już prawie znika, wiosna się pojawia :)

  Pogoda nie była taka zła ostatecznie, nawet się rozchmurzyło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna propozycja jednodniowej wycieczki, dobrze, że nie trzeba wracać po tych samych ścieżkach. Ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pół roku temu tam byłem. Podchodziłem niebieskim od ) ( Łączecko na Stożek. Trasa trochę monotonna. Zrywki drewna jeszcze nie było
  Lubię Sożek. Widoki spod schronu ciekawe.
  Pozdrawiam serdecznie 😃

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo to ja wam ten tor przeszkód zrobiłem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... ooo nieładnie :) ... i dlatego wolisz być anonimowy :D
   Pozdrawiamy :)

   Usuń
 5. Cześć!

  Na samym początku chciałbym Ci bardzo podziękować za ten wpis. Wczoraj, korzystając z Twoich wskazówek, udało zdobyć mi się szczyt. :) Niemniej warto byłoby nieco zaaktualizować wpis - przed dworcem na próżno szukać tablicy informującej, w którym kierunku prowadzą poszczególne szlaki. Dla osób początkujących wypadałoby również dodać, że podążanie spod dworca, za zieloną farbą prowadzi w kierunku prywatnych posesji, a później trzeba zejść dość stromym podejściem. :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń