sobota, 29 sierpnia 2015

"ZIAD Tower" na Szyndzielni

No i doczekał się Beskid Śląski kolejnej wieży widokowej. 
Dwa tygodnie temu, 14 sierpnia, oddano do użytku wieżę widokową na Szyndzielni o dość dziwnej nazwie  "ZIAD Tower". Wieża nie stoi jednak na samym szczycie Szyndzielni, tylko zdecydowanie poniżej, tuż przy górnej stacji kolejki linowej. 

Wieża widokowa na Szyndzielni
Wieża widokowa na Szyndzielni
Konstrukcja całej wieży waży ok. 30 ton i wznosi się na wysokość 18 metrów. Na platformę widokową dotrzemy po pokonaniu 190 schodów. 
Jednak aby móc na nią wejść i zobaczyć spory kawałek Beskidów oraz panoramę Bielska - Białej i okolic, a przy dobrej przejrzystości powietrza także Tatry - trzeba zapłacić 3 zł za bilet normalny, a 2 zł za ulgowy. Na górze znajduje się również luneta, za którą trzeba wybulić kolejne 2 zł.
Jeżeli nie chcemy wydać pieniędzy na tą turystyczną atrakcję, wystarczy przejść się do Schroniska na Szyndzielni, spod którego zobaczymy podobny widok w kierunku Tatr, lub też podreptać jeszcze dalej - na Klimczok, z którego widok na Tatry jest jeszcze okazalszy, oczywiście przy dobrej pogodzie. 

Wracając jeszcze do nazwy, chodziło o to, aby w nazwie była wymieniona miejska spółka, która sfinansowała całą inwestycję. Mamy  więc w nazwie ZIAD oraz z angielska brzmiący jej drugi człon "tower", co w tłumaczeniu znaczy - wieża.  5 komentarzy:

 1. Chyba jedynie jako ciekawostkę ją potraktować ;) Warto wogóle tu wchodzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My nie wchodziliśmy na nią, bo po co płacić skoro po kilku minutach można pić kawę na tarasie schroniska na Szyndzielni z podobnym widokiem :)

   Usuń
 2. Nie podoba mi się ta konstrukcja, jeszcze w dodatku płatna :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba ich pogięło z tą opłatą, poza tym uważam jak Skadi, że nie pasuje do górskiego krajobrazu.

  OdpowiedzUsuń