niedziela, 4 października 2015

W bajkowej krainie Kolorowych Jeziorek


Błękitne Jeziorko

Kolorowe Jeziorka to kompleks czterech zbiorników wodnych o niepowtarzalnych barwach, które położone są na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, we wsi Wieściszowice. Powstały w 1902 roku po zamknięciu trzech kopalni pirytu, z powodu wyczerpania złoża i nieopłacalności wydobycia.

W skład jeziorek wchodzą:

  • Żółte Jeziorko - najmłodsze jeziorko powstałe wśród pokopalnianych hałd. Przy jeziorku znajduje się skalny tunel, którym możemy dostać się do purpurowego jeziorka. Podczas suchych okresów poziom wody znacząco w nim spada.                                                                                                         
  • Purpurowe Jeziorko - to zalane wyrobisko po najstarszej kopalni o nazwie "Nadzieja", w której wydobywano piryt.  Woda w nim jest roztworem kwasu siarkowego i ma zabarwienie rdzawo-żółte.                                                                                                                                                              
  • Błękitne Jeziorko - jeziorko to zwane jest również Lazurowym lub Szmaragdowym. Powstało ono na terenie dawnego wyrobiska "Nowe Szczęście". Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W zależności od warunków przybiera ono różne kolory błękitu i zieleni.                                
  • Zielony Stawek - najwyżej położone ze wszystkich jeziorek. W jego miejscu, znajdowała się niegdyś kopalnia "Gustaw Grube". Jeziorko to jednak pojawia się i znika, gdyż podczas suchych okresów całkowicie wysycha.                                                                                                             Kiedy my wybieraliśmy się na wycieczkę nad Kolorowe Jeziorka, nawet nie wyobrażaliśmy sobie tego, że znajdziemy się w tak pięknym i cudownym miejscu.
I chociaż zrezygnowaliśmy z dotarcia nad najwyżej położone Zielone Jeziorko, które w tym okresie było całkowicie wyschnięte, to spacer wśród trzech pozostałych stawików wystarczył, abyśmy mogli powiedzieć później o tym miejscu, że to jest jakaś "bajkowa kraina".

Żółte Jeziorko 
Żółte Jeziorko
Skalny tunel pomiędzy  Jeziorkiem Żółtym a Purpurowym (widok od strony Purpurowego Jeziorka)
Widok na tunel od strony Żóltego Jeziorka
W tunelu 
Formacje skalne o ślicznym ubarwieniu
Purpurowe Jeziorko
Purpurowe Jeziorko
Purpurowe Jeziorko
Błękitne Jeziorko
Błękitne Jeziorko

Błękitne Jeziorko

Zielony Stawek (zdj. Wikipedia)
NA MAPIE:DATA: 29-07-2015

1 komentarz: