czwartek, 10 grudnia 2015

"Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy"

Kalendarzowa zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Wszyscy miłośnicy białego szaleństwa liczą na to, że nie będzie ona zaznaczona jedynie w kalendarzu, ale pojawi się również w realu i obficie pokryje białym puchem górskie stoki.

Z roku na rok coraz bardziej popularną formą narciarstwa staje się narciarstwo wysokogórskie tzw. "skitouring". 
I to właśnie dla miłośników wysokogórskiego białego szaleństwa został wydany w październiku kompletny, bogato ilustrowany przewodnik dla narciarzy „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”

Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy, spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska” – pisze Wojciech Szatkowski. 

Jak ze schroniska PTTK udać się na Grzesia ze zjazdem na Polanę Chochołowską, a później, Doliną Starobociańską, do Hali Stara Robota i z powrotem? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna? „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. To książka zarówno dla początkujących narciarzy-turystów, jak i zapalonych skiturowców.
Na Małołąckiej Przełęczy (fot. A. Śliwiński)
Zjazd z Koziego Wierchu (fot. A. Śliwiński)
Pod Zawratem (fot. A. Śliwiński)
Zawrat, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz, przejście na nartach przez Czerwone Wierchy czy zjazd z Lodowej Przełęczy, Czerwonej Ławki, Koziego Wierchu – to historyczne trasy pionierów narciarstwa turystycznego w Polsce z początków XX wieku. Dzięki książce możemy podążać narciarskim śladem przodków. Chociaż narciarstwo wysokogórskie ma w polskich Tatrach ponad stuletnią tradycję, dopiero w połowie lat 90. moda na skituring odżyła na dobre. Piękne widoki, swoboda, atrakcyjne zjazdy i dzikość gór decydują o wzroście liczby polskich skiturowców.
Przez Wielki Staw Polski (fot. A. Śliwiński)
Zjazd z Kasprowego Wierchu (fot. A. Śliwiński)
Zjazd z Rysów do Czarnego Stawu (fot. A. Śliwiński)

„Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” powstał z myślą o tych, którzy nie lubią slalomu pomiędzy innymi narciarzami, unikają zatłoczonych stoków, kolejek do wyciągów, taśm ograniczających przestrzeń i sztucznego śniegu. W książce znajdziemy kilkadziesiąt propozycji wycieczek, o zróżnicowanym stopniu trudności, w polskich i słowackich Tatrach oraz szczegółowe mapy ułatwiające zaplanowanie tras narciarskich. Przewodnik uzupełniają informacje historyczne i fragmenty tekstów pionierów narciarstwa oraz ponad 200 barwnych fotografii najpiękniejszych zakątków Tatr. Liczne praktyczne rady, wskazówki dla początkujących, aktualne adresy schronisk i przydatnych serwisów internetowych okażą się pomocne dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim.O autorze:
Wojciech Szatkowski (ur. 1966 w Zakopanem) to polski historyk sportu. Jest autorem książek poświęconych narciarstwu, m.in. „Pionierzy narciarstwa w Tatrach Polskich” (1994) oraz „Od Marusarza do Małysza: polscy skoczkowie 1924-2002” (2003). Regularnie publikuje także w polskiej prasie.

Wojciech Szatkowski, „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane 2015

2 komentarze:

  1. Myślicie o nartach? :) Słyszałam już wielokrotnie o tym przewodniku i jestem zdecydowana na jego zakup.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam jeździć na nartach !!! :) Nikola też już ma trochę zjazdów za sobą, tylko Renata nie chce się nauczyć :)
    Oczywiście mowa o tradycyjnym narciarstwie zjazdowym, bo jeśli chodzi o wysokogórskie, to chyba odwagi by mi brakło :) ... ale nie ukrywam, że bardzo mi się podoba tego typu białe szaleństwo :)
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń