sobota, 2 stycznia 2016

Magurka Wilkowicka i Czupel z Przegibka


Na Magurce Wilkowickiej i Czuplu byłem już kilka razy, ale są to szczyty, które mam praktycznie na wyciągnięcie ręki i w każdej wolnej chwili mogę zaplanować sobie szybkie akcje ich zdobywania.
Nie inaczej było tym razem,  czas jaki miałem do dyspozycji to maks 4 godziny. Wiedziałem, że wybierając wędrówkę z Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.) na Czupel (933 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Małego, spokojnie się zmieszczę w tym czasie.
Wędrówkę rozpoczynam o godz. 11.00 z parkingu na Przełęczy Przegibek. Przechodzę na drugą stronę drogi i za niebieskim kolorem rozpoczynam marsz w kierunku Magurki.
Parking na Przegibku
Kierunki z Przegibka
Bezimienny pomnik na Przegibku stanowiący hołd pamięci bohaterów, którzy walczyli i ginęli w obronie Podbeskidzia

Wejście na szlak
Na szlaku
Wchodząc tym szlakiem, mniej więcej w połowie drogi na Magurkę, mogę podziwiać wspaniałą panoramę Bielska-Białej i części Beskidu Śląskiego z Szyndzielnią i Klimczokiem.
Panorama Bielska - Białej
Widok na m.in. Klimczok i Szyndzielnię w Beskidzie Śląskim
Wkrótce do niebieskiego szlaku dołączają kolory żółty i czerwony. Ma to znaczenie, bo kiedy już do szczytu Magurki pozostaje niewiele drogi, szlaki te rozchodzą się i prowadzą na szczyt innymi ścieżkami. Niebieski odbija w prawo, a żółto-czerwony w lewo. Ja wybieram wersję dwukolorową, bo wiem, że po drodze pojawią się pierwsze ciekawe widoki na szczyty Beskidu Małego oraz znajdujące się w dolinie Jezioro Międzybrodzkie.
Na szlaku
Rozstaj szlaków pod Magurką
Beskid Mały widziany ze szlaku na Magurkę
Widok na Hrobaczą Łąkę
Na Magurkę docieram w 40 min. Na rozległej polanie szczytowej zero żywej duszy, zresztą w schronisku, w którym robię sobie "stop coffee"- również nikogo nie ma.
Miks szlaków na Magurce Wilkowickiej
Schronisko PTTK na Magurce
W schronisku
Widok ze schroniskowego okna
Widok z Magurki na m.in. Skrzyczne w Beskidzie Śląskim 
Skrzyczne dymi !!!
O godz. 12.00 opuszczam schronisko i kontynuuję marsz niebieskim szlakiem na Czupel. Po drodze mam krótkie spotkanie z "miejscowymi" :)
Kolejny rozstaj szlaków
Na szlaku
Spotkanie :)
:)
Widok na szczyt Czupla 
Po 45 min. spokojnej wędrówki bardzo łagodnym grzbietowym szlakiem, docieram na najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (933 m n.p.m.).
Szczyt Czupla
Czupel zdobyty kolejny raz  :)
Miejsce wypoczynku na szczycie
Z roku na rok drzewostan na Czuplu pnie się coraz to bardziej ku górze i myślę, że już za kilka lat możliwości widokowe będą stąd bardzo ograniczone.
Ale to dopiero za kilka lat, teraźniejszość pozwala jeszcze nacieszyć oko bardzo ładnymi widokami na m.in. Gaiki, Hrobaczą Łąkę, Żar, Kiczerę i Palenicę w Beskidzie Małym oraz Jezioro Międzybrodzkie i Czanieckie .
Widok na Gaiki i Hrobaczą Łąkę
Chrobacza Łąka i Bujakowski Groń
Palenica, Bukowski Groń, Żar i Kiczera oraz Jezioro Międzybrodzkie
Zbliżenie na zbiornik na Żarze. Nad nim szczyt Kiczery. 
Widok w  stronę Beskidu Żywieckiego
Po ponad 20 min. spędzonych na Czuplu, rozpoczynam powrót dokładnie tą samą trasą, którą wchodziłem.
Na parking na Przegibku docieram o godz. 14.15 i tym samym kończę moją krótką, ale jakże wspaniałą wycieczkę po górkach Beskidu Małego :)

TRASA:
szlak turystyczny niebieski >>> szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czerwony Przełęcz Przegibek - Magurka Wilkowicka
szlak turystyczny niebieski Magurka - Czupel - Magurka - Przełęcz Przegibek

Trasa Przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym ↔ Przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym w serwisie mapa-turystyczna.pl

SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 373 m
SUMA OBNIŻEŃ: 373 m
DŁUGOŚĆ TRASY: 9,2 km
DATA: 22-12-2015

5 komentarzy:

 1. Piękne tereny, lubię je odwiedzać. Niedawno też zdobywałem Czupel.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje ulubione pasmo Beskidów :) Pomimo,ze wokół ludne miejscowości, to ludzi na szlakach nie wiele :)
  Pozdrawiam serdecznie :))))

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym paśmie byłem najwięcej razy z wszystkich Beskidów. A nie jest ani najwyższe, ani najładniejsze, ale jednak ma w sobie to coś.
  Widoki z Czupla rzeczywiście za kilka lat znikną, ale taka kolej rzeczy w niższych pasmach. Trzeba cieszyć się chwilą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas ciężko z wycieczkami w Beskid Mały. W 2015 razy nie byliśmy w nim ani razu. Trzeba to nadrobić. Tak to przeważnie Leskowiec i Mały Szlak Beskidzki, a na Czuplu byliśmy w 2013 roku. Taka beznadziejna pogoda nam się trafiła, że tylko mgły i nic nie było widać. Widzę, że w schronisku cisza i spokój :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Czupel jak marzenie :) Pozdrawiam Was po sąsiedzku, do zobaczenia na szlaku :)

  OdpowiedzUsuń