czwartek, 18 lutego 2016

Błatnia i Szyndzielnia z Doliny Wapienicy

Po ostatniej wędrówce w Tatrach Zachodnich powracamy na nasze beskidzkie szlaki. Nasz pomysł na niedzielę w Beskidzie Śląskim to pętla wokół Jeziora Wielka Łąka obejmująca między innymi szczyty Błatniej (917 m n.p.m.) i Szyndzielni (1026 m n.p.m.).

Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu w Wapienicy - Zapora,  (dz. Bielska-Białej). Przechodzimy na drugą stronę rzeki i kierujemy się przez las do niebieskiego szlaku, który bardzo wygodnym traktem doprowadzi nas do zapory na Jeziorze Wielka Łąka.
Zapora wodna im. Prezydenta Ignacego Mościckiego to  betonowo-ziemna budowla, która powstała w latach 1929-1932 na rzece Wapienica oraz potoku Barbara. Długość tamy to 309 m, natomiast jej wysokość to 23 m.
Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron szczytami Beskidu Śląskiego, przez które prowadzi trasa wędrówki.
Zapora na Jeziorze Wielka Łąka

Przy zaporze kończy się lajtowy spacer i zaczyna solidne, około półgodzinne podejście na Palenicę (688 m n.p.m.), z której stoków można zobaczyć obszerną panoramę Wyżyny Śląskiej.
Szlak na Palenicę
Palenica
Widok w kierunku Wyżyny Śląskiej
Z Palenicy przechodzimy przez Kopany (690 m n.p.m.), z którego bardzo fajnie prezentuje się Pasmo Klimczoka oraz Szyndzielnia.
 Widok w stronę Szyndzielni i Klimczoka

Dalej szlak przeprowadza nas obok szczytu Wysokie (756 m n.p.m.) i przez Przykrą (818 m n.p.m.), z której pozostaje nam zejść na Siodło pod Przykrą (801 m n.p.m.), by rozpocząć decydujące podejście na Błatnią.Po ponad dwóch godzinach przekraczamy progi jednego z naszych ulubionych schronisk w Beskidzie Śląskim - schroniska PTTK na Błatniej (891 m n.p.m.).
Schronisko PTTK na Błatniej (1)
Schronisko PTTK na Błatniej (2)
Nasz team pod schroniskiem
Widoki spod schroniska

Od schroniska wędrujemy już za żółtymi znakami w kierunku Klimczoka, którego szczyt tym razem pominiemy. Po chwili marszu przechodzimy przez widokową polanę na samym szczycie Błatniej (917 m n.p.m.).
Pierwotna nazwa góry, używana przez miejscową ludność, brzmiała zapewne Błotny, co możemy zobaczyć chociażby na tabliczkach, na których umieszczane są obecnie dwie nazwy szczytu.
Na Błatniej
Widok na Beskid Śląski z polany na Błatniej (1)
Widok na Beskid Śląski z polany na Błatniej (2)
Po opuszczeniu polany zaczynamy podejście najpierw na Stołów (1035 m n.p.m.), a następnie na Trzy Kopce (1081 m n.p.m.) ze świetnymi widokami na masyw Skrzycznego  w Beskidzie Śląskim, Babią Górę (1725 m n.p.m) i Pilsko (1557 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy których szczytami, były widoczne także zarysy ośnieżonych Tatr.
Stołów
Na szlaku
Rezerwat
Rezerwat przyrody "Stok Szyndzielni"
Widok z Trzech Kopcy na Skrzyczne i Beskid Żywiecki w tle
Skrzyczne
Widok w kierunku Babiej Góry i Pilska
Widok na szczyt Klimczoka i Magurę
Z Trzech Kopców schodzimy na przełączkę, z której żółta ścieżka prowadzi na szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.). W początkowej fazie podejścia można skorzystać z czarnego szlaku, który prowadzi skrótem na Szyndzielnię z pominięciem Klimczoka. My tak właśnie robimy i po ok. 25 minutach docieramy na szlak łączący Klimczok i Szyndzielnię, a po następnych 15-tu minutach, przechodząc wcześniej przez szczyt Szyndzielni, jesteśmy już przy schronisku PTTK na Szyndzielni.
Na szczycie Szyndzielni
Schronisko PTTK na Szyndzielni (1)
Schronisko PTTK na Szyndzielni (2)
Widok na Beskid Mały

Spod schroniska ruszamy za czerwonymi znakami w kierunku Dębowca. Po kwadransie marszu dochodzimy do miejsca, w którym pojawia się odbicie żółtego szlaku do Wapienicy. Sprowadza on nas ponownie nad Jezioro Wielka Łąka, ale tym razem od drugiej jego strony.
Na żółtym szlaku
Jezioro Wielka Łąka
Znad  jeziora pozostaje już tylko przejście asfaltową drogą na parking, gdzie swój koniec ma ponad 18-kilometrowa pętla.
Asfaltowy fragment szlaku w Dolinie Wapienicy

NASZA TRASA:
szlak turystyczny niebieski Wapienica Zapora parking (Dolina Wapienicy) - Błatnia PTTK
szlak turystyczny żółty Błatnia - Trzy Kopce (skrót na Szyndzielnię)
szlak turystyczny czarny Skrótem do skrzyżowania szlaków Nad Szyndzielnią
szlak turystyczny czerwony Nad Szyndzielnią - PTTK Szyndzielnia - Pod Szyndzielnią
szlak turystyczny żółty Pod Szyndzielnią - parking w Dolinie WapienicyTrasa Bielsko-Biała, Dolina Wapienicy – Bielsko-Biała, Dolina Wapienicy w serwisie mapa-turystyczna.pl

Suma przewyższeń: 808 m
Suma obniżeń: 808 m
Długość trasy: ok. 18 km
Data: 07-02-2015

4 komentarze:

 1. Po pierwszych zdjęciach już myślałam, że śniegu w ogóle nie było. ;) Miło, że chociaż wyżej warunki zimowe. Od razu przyjemniej wędrować.

  OdpowiedzUsuń
 2. To mi się podoba w Beskidach, że na każdy prawie szczyt można wchodzić kilkoma wariantami, i że większość tras można zamknąć w pętlę. Chyba powtórzę te trasę któreś niedzieli. Fajna inspiracja. No i blisko ode mnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. fajna wyrypa , ode mnie kawal drogi ale chętnie bym odwiedził te wasze piekne stronki,
  pozdr,,,,

  OdpowiedzUsuń
 4. Mało zimowa ta zima w tym roku. Ale jak napisała Karlina, ze śniegiem lepiej się wędruje, nawet z taką ilością :)

  OdpowiedzUsuń