czwartek, 25 lutego 2016

Miejska Góra i Łysa Góra z Limanowej

Podczas ostatniego zjazdu naszej grupy górskiej w Limanowej, postanowiliśmy wejść na pobliskie szczyty Miejskiej Góry (716 m n.p.m.) i Łysej Góry (781 m n.p.m.).
Obydwa szczyty położone są w Paśmie Łososińskim należącym do Beskidu Wyspowego.

Na szczycie Miejskiej Góry znajduje się krzyż, zwany Krzyżem Jubileuszowym. Zbudowany został w latach 1997-1999. Jego wysokość wynosi 37 m, natomiast rozpiętość jego ramion sięga 13 m. W momencie wybudowania był on największym krzyżem w Polsce.

Tuż przed szczytem możemy podziwiać pierwsze ciekawe widoki na góry Beskidu Wyspowego, natomiast znacznie obszerniejsze panoramy mamy z umieszczonego w dolnej części krzyża tarasu widokowego, z którego możemy obserwować kolejne szczyty Beskidu Wyspowego z najwyższą w tym paśmie Mogielicą (1171 m n.p.m.) oraz góry m.in. Beskidu Sądeckiego i Gorców.


Z Miejskiej Góry "przeskakujemy"  na sąsiednią Łysą Górę (781 m n.p.m.), z którą związana jest jedna z legend, według której miała istnieć tutaj w miejscach o nazwie "Karczmisko" i "Kościelisko" osada, która zapadła się pod ziemię. Była to kara za złe prowadzenie się jej mieszkańców. Legenda ta może mieć swoje wytłumaczenie w niezbadanej jeszcze szczelinie pęknięcia tektonicznego przebiegającego przez cały garb Łysej Góry.

Ze szczytu Łysej nie mamy widoków, gdyż jest on całkowicie zalesiony. Wszystko nadrabiamy jednak po dotarciu do górnej stacji narciarskiej "Limanowa - Ski".Do Limanowej schodzimy przez przysiółek Porąbka, z którego okolic udaje nam się zobaczyć Tatry, a później jeszcze cudowny zachód słońca nad Mogielicą.


                                                                       K O N I E C

Cała nasza grupa uczestnicząca w wędrówce :)


3 komentarze:

  1. Fajna zimowa wyrypa i ładne widoczki po drodze.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wycieczka i świetna fotorelacja :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń