czwartek, 24 marca 2016

Co warto zobaczyć w Beskidzie Małym

Wędrując po górach Beskidu Małego udało nam się już dotrzeć do wielu ciekawych miejsc, którymi może się poszczycić ta część Beskidów. Poniżej możecie zobaczyć kilka z tych, które według nas warto uwzględnić podczas planowania wędrówek w tym paśmie górskim.


JASKINIA KOMONIECKIEGO
Jaskinia jest dużą komorą o powierzchni ok. 115 m2. Położona jest ona na wysokości ok. 700 m n.p.m. w źródliskowym obszarze potoku Dusica, we wschodniej części Beskidu Małego.

Grota Komonieckiego latem

Grota Komonieckiego zimą                 WODOSPAD DUSIOŁEK
Wodospad Dusiołek na potoku Dusica jest największym wodospadem w Beskidzie Małym. Jego szerokość wynosi ok. 4 m, a wysokość ok. 5 m. Znajduje się on ok. 50 m poniżej Groty Komonieckiego.

Letni Dusiołek

Zimowy Dusiołek

ZBÓJECKIE OKNO
Zbójeckie Okno (Diabelskie Okno) - ostaniec na południowych stokach Beskidu Małego, między Potrójną a Łamaną Skałą.
Od strony zachodniej skalna ściana ciągnie się na ok. 20 m i 9 m wysokości. W połowie jej wysokości znajduje się skalne okno o średnicy ok. 1 m.

Zbójeckie Okno

DIABLI KAMIEŃ
Diabli Kamień (Diabelska Skała) to sporych rozmiarów skała z piaskowca położona nieopodal szczytu Przysłop w grupie Magurki Wilkowickiej, w zachodniej części Beskidu Małego.

Diabelska Skała

POTRÓJNA
Szczyt Potrójnej (Czarny Groń - 884 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy przełęczą Skaliste a przełęczą Zakocierską we wschodniej części Beskidu Małego. 
Potrójna jest naszym ulubionym szczytem w Beskidzie Małym dzięki ulokowanej poniżej szczytu malowniczej polanie z cudownymi widokami.

Polana na Potrójnej
Potrójna na biało

CHATKA POD POTRÓJNĄ
Magiczna chatka studencka, która ulokowana jest na południowych stokach Beskidu Małego pomiędzy Potrójną a Łamaną Skałą. 

Chatka pod Potrójną  
Chatka pod Potrójną
GÓRA ŻAR
Żar (761 m n.p.m.) jest chyba najbardziej popularnym szczytem w Beskidzie Małym. Położony jest on w jego zachodniej części nad Jeziorem Międzybrodzkim. Na szczycie znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej. U podnóży szczytu znajduje się lotnisko szybowcowe, a na samym szczycie góry idealne miejsce startowe dla paralotniarzy. Na Żar można wjechać koleją linowo-terenową.

Zbiornik wodny na górze Żar

Widok z Żaru

GIBASY
Widokowa polanka znajdująca się na przełęczy Gibasowe Siodło w Pasemku Łysiny, na której ulokowana jest klimatyczna Chatka Gibasówka.

Widok z Gibasów

Chatka na Gibasach

CZUPEL
Czupel (933 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Małego, który zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Na szczycie Czupla

Widok z Czupla

LESKOWIEC I GROŃ JANA PAWŁA II

Leskowiec (922 m n.p.m.) i Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) - szczyty znajdujące się we wschodniej części Beskidu Małego, które wspólnie tworzą ważny i popularny rejon turystyczny. Na szczycie Leskowca znajduje się polanka z bardzo ładnymi widokami na m.in. Babią Górę.
Groń Jana Pawła II jest oddzielona od Leskowca płytką Przełęczą Midowicza.  
Pod szczytem znajduje się kaplica, pomnik Ojca Świętego, a także postawiony w 1991 roku stalowy krzyż, poświęcony "Ludziom Gór".

Na Leskowcu

Widoki z polany na Leskowcu

Kaplica na Groniu Jana Pawła II
Krzyż "Ludzi Gór" na Groniu Jana Pawła II

JEZIORO ŻYWIECKIE
Według nas jest to najpiękniej usytuowane jezioro w całych Beskidach. Jezioro Żywieckie położone jest w środkowej części Beskidu Małego i Kotlinie Żywieckiej. W jego pobliżu znajdują się niewysokie szczyty Beskidu Małego, a znad jego brzegów możemy zobaczyć góry należące m.in. do Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego.
KAMIENIOŁOM I WILCZE STAWY W KOZACH


2 komentarze:

  1. Beskid Mały, ale atrakcji cała masa. Bardzo lubię te góry, za swoją malowniczość i klimat. Fajnie pokazałeś jego urok. Zdjęcia w różnych porach roku tych samych miejsc tylko potwierdzają, że warto tam się wybrać bez wzgledu na aurę za oknem.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę tam pojeździć na rowerze! Na pewno uwzględnię Wasze przedstawione w poście miejsca "must see". :)

    OdpowiedzUsuń