niedziela, 17 kwietnia 2016

Szybkie Gaiki :)

Nie zawsze jest czas na dłuższe wędrowanie po górach, ale dzięki temu, że Beskidy praktycznie pod nosem,  zawsze mogę sobie pozwolić na zorganizowanie jakiegoś szybkiego wypadu w pobliskie górki. Tak było już ostatnio, kiedy w rodzinnym składzie zawędrowaliśmy na Jaworzynę w Beskidzie Małym, natomiast tym razem wymyśliłem sobie szybki spacer na Gaiki.
       
                      


Gaiki (808 m n.p.m.)  położone są w paśmie Hrobaczej Łąki należącym do Beskidu Małego. Przez ich szczyt prowadzi oznaczony na czerwono Mały Szlak Beskidzki, który swój początek lub koniec ma w Straconce - dzielnicy Bielska - Białej.I to właśnie ze Straconki rozpoczynam marsz na Gaiki. Startuję z parkingu przy kościele pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, spod którego za czerwonymi znakami "wspinam się" najpierw na grzbiet Czupla (nie tego, który jest najwyższym szczytem Beskidu Małego), a następnie dość szybko docieram do najwyżej położonego punktu wędrówki - zalesionego szczytu Gaików (808 m n.p.m.m).
Wieża kościoła w Straconce oraz pierwsze kierunki
Widok ze szlaku stronę Beskidu Śląskiego ...
... i Bielska - Białej
                

Z Gaików wybieram zejście niebieskim szlakiem na Przełęcz Przegibek (663 m n.p.m.). Szlak ten oferuje mi kolejne widoki na Beskid Śląski oraz tutejszy Beskid Mały.

Na pierwszym planie góry Beskidu Małego, w oddali Beskid Śląski

Skrzyczne w Beskidzie Śląskim

Magura, Klimczok i Szyndzielnia w Beskidzie ŚląskimNa Przełęczy Przegibek znajduje się duży parking oraz niewielki punkt gastronomiczny. Z przełęczy można pójść na bardzo popularną w tym rejonie Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.) oraz na najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (933 m n.p.m.). Gdybym miał więcej czasu, pewnie bym o nie zahaczył :)
                

Parking i "Gawra" na Przeł. Przegibek

Z Przegibka schodzę za czarnymi znakami, które szybko doprowadzają mnie do pętli autobusowej - Straconka Zakręt (493 m n.p.m.).
Od pętli czeka mnie jeszcze przejście odległości dwóch przystanków autobusowych wzdłuż drogi łączącej Bielsko-Białą z Międzybrodziem Bialskim (przez Przełęcz Przegibek).

Straconka Zakręt

Przejście tej blisko 9-kilometrowej  pętli zajęło mi 2 godz. 15 min.
TRASA:
szlak turystyczny czerwony Straconka - Gaiki
szlak turystyczny niebieski Gaiki - Przełęcz Przegibek
szlak turystyczny czarny Przełęcz Przegibek - Straconka02-04-2016

10 komentarzy:

 1. Fajny fotoreportaz i piekne zdjecia...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, nie zawsze jest czas na długie wędrówki i wtedy własnie na pomoc idą takie fajne krótkie i bliskie szlaki :)

  Też znam tą okolicę, chociaż z dłuższych wędrówek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... a krótkie wędrówki też są fajne ... byle być na górskim szlaku :) Pozdrawiam ;)

   Usuń
 3. Świetne jest to, że mamy do dyspozycji mnóstwo krótszych szlaków, z których możemy ułożyć coś dłuższego, ale i zaspokoić na nich górskiego głoda, kiedy czasu n coś większego brak. Pogoda, widzę, jak zwykle dopisała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jest duży plus naszych Beskidów, gęsta sieć szlaków, z którymi można kombinować na różne sposoby :)
   Pozdrawiam serdecznie ;)

   Usuń
 4. Tak blisko Bielska Białej. Bardzo lubię to miasto. Krótka i przyjemna wycieczka, zainteresowały mnie te widoki na wyższe szczyty. Trzeba będzie się tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami widoki z niskich górek potrafią zaskoczyć :) ... dlatego polecam wędrówki w Beskidzie Małym. Pozdrawiam ;)

   Usuń
 5. Uwielbiam Beskid Śląski, bo za każdym razem odkrywam w nim coś nowego. Organizuję sobie bazę wypadową w Bielsku Białej (polecam tę miejscówkę: http://beskid.bielsko.pl/) i chodzę, chodzę, chodzę, na ile starcza kondycji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. wooow, bardzo ładne widoki jak i zdjęcia. Pozdrawiam i zapraszam do siebie wypas owiec Józefów

  OdpowiedzUsuń