niedziela, 19 czerwca 2016

Beskidzki Rogacz :)

Trochę czasu już upłynęło od dodania ostatniego wpisu na blogu, ale to nie oznacza, że sobie odpuściliśmy :), gdyż w maju kilka wędrówek udało się zrealizować.
Teraz nadszedł czas tworzenia blogowych fotorelacji z nich ;)
Pierwszą zaległością jest krótka wędrówka na Rogacz (828 m n.p.m.) w Beskidzie Małym, podczas której odwiedzamy kolejną chatkę w tym paśmie - "Chatkę pod Rogaczem".

Na szlak ruszamy z bielskiego Stalownika, skąd za czerwonymi, a później czarnymi znakami wędrujemy najpierw do powyżej wspomnianej chatki.
Schronisko Rogacz
Oficjalna nazwa obiektu to Studenckie Schronisko Turystyczne Rogacz. Powstało ono w latach 60-tych XX wieku dzięki staraniom Akademickiego Klubu Turystycznego "Gronie" w Katowicach. Otwarcie schroniska nastąpiło 3 listopada 1968 roku.
W chatce organizowane są wszelakie imprezy, o których możecie dowiedzieć się ze strony schroniska - http://www.schronisko-rogacz.pl/index.html.

Spod schroniska rozpościera się świetny widok na Beskid Śląski z najwyższym jego szczytem - Skrzycznem (1257 m n.p.m.).
Beskid Śląski
Beskid Śląski


Opuszczamy teren chatki i za czarnym kolorem udajemy się na szczyt Rogacza. Nazwa szczytu pochodzi od zbójnika Rogacza z Wilkowic, działającego na tych terenach w XVII wieku, który na tej górze miał zostać ujęty, zabity i pogrzebany.
Na Rogaczu

Z Rogacza schodzimy najpierw za żółtymi znakami "Do Polaków" w pobliżu Łysej Przełęczy, a następnie idąc za czarną farbą docieramy ponownie do Stalownika, gdzie wita nas charakterystyczny komin należący do szpecącego krajobraz nieczynnego szpitala.

Spod komina jeszcze tylko "kilka kroków" do samochodu i możemy uznać tę krótką pętelkę za zamkniętą.
I tak właśnie wyglądała nasza kolejna wędrówka z tych szybkich, łatwych i przyjemnych ;)

TRASA:
szlak turystyczny czerwony szlak turystyczny czarny Bielsko - Biała (Stalownik)  - Rogacz
szlak turystyczny żółty Rogacz - Do Polaków
szlak turystyczny czarny Do Polaków - StalownikDŁUGOŚĆ TRASY: 6,2 km
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 411 m
SUMA OBNIŻEŃ: 411 m
CZAS PRZEJŚCIA: 2,15 h

1 komentarz:

  1. Ile wspomnień mam związanych z tą chatką. Tu poznałem moją żonę lat temu wiele, jeszcze za studenckich czasów. Chcemy ja kiedyś znów odwiedzić, chociaż nogi już nie niosą tak jak dawniej.
    Ładne zdjęcia, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń