środa, 3 sierpnia 2016

Doliną Białej Wody na Polanę pod Wysoką

Polana pod Wysoką 
TRASA:
szlak turystyczny niebieski Łysa Polana - Polana pod Wysoką - Łysa Polana

Dolina Białej Wody (słow. Bielovodská dolina) położona jest po słowackiej stronie Tatr Wysokich.
Jej długość wynosi ok. 10 km, co sprawia, że jest ona największą tatrzańską doliną znajdującą się na terytorium Słowacji.
My postanowiliśmy poznać tę dolinę, maszerując niebieskim szlakiem na Polanę pod Wysoką (1300 m n.p.m.) z przejścia granicznego w Łysej Polanie.
Długość trasy można porównać do naszej Doliny Chochołowskiej, ale atrakcyjność widokowa jest zdecydowanie po stronie słowackiej doliny.
Wędrujemy cały czas bardzo wygodną ścieżką wzdłuż towarzyszącej nam rzeki Białki, a w dalszym etapie Białego Potoku. Po prawej stronie otrzymujemy kilkukrotnie porcję bardzo ładnych widoków.
Po ok. 40 min. przechodzimy przez polanę Biała Woda, z której możemy podziwiać  m.in. Młynarz (2170 m n.p.m.), Żabią Czubę (2079 m n.p.m.) oraz Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2404 m n.p.m.). Gdyby nie chmury, moglibyśmy zobaczyć jeszcze m.in. szczyt Rysów  (2503 m n.pm.) i Wysokiej (2560 m n.p.m.).
Idąc dalej w głąb polany, pojawiają się sylwetki  Batyżowieckiego Szczytu (2448 m n.p.m.), Kaczego Szczytu (2401 m n.p.m.) i Zmarzłego Szczytu.
Mijamy polanę i po ok. 15 min. dochodzimy do miejsca, gdzie do Białki wpada Rybi Potok. Od teraz idziemy już szlakiem wzdłuż Białego Potoku.
Po 2 h 30 min. od rozpoczęcia wędrówki, docieramy na Polanę pod Wysoką (1300 m n.p.m.), gdzie mamy kolejną ucztę widokową. Widać stąd m.in. Ganek (2459 m n.p.m.), Rumanowy Szczyt (2428 m n.p.m.), Wysoką (2560 m n.p.m.) i Ciężki Szczyt (2520 m n.p.m.).
Z polany można kontynuować dalej wędrówkę np. na Polski Grzebień oraz Małą Wysoką. My jednak powracamy do Łysej Polany i kończymy spacer tą cudowną tatrzańską doliną.

Fragment szlaku z Łysej Polany do doliny
Rzeka Białka
Widoki ze szlaku
Ciąg dalszy widoków

Kierunki na polanie Biała Woda
Polana Biała Woda i widok na Młynarz, Żabią Czubę oraz Mięguszowiecki Szczyt Czarny
Młynarz z prawej, a w oddali Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt i Zmarzły Szczyt
Polana Biała Woda
Rybi Potok wpada do Białego Potoku. Tak powstaje rzeka Białka.
Jeden z mostków na Białym Potoku
Widok ze szlaku (m.in. Zadni Gerlach, Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt, Zmarzły Szczyt, Żłobisty Szczyt i Rumanowy Szczyt)

Polana pod Wysoką z widokiem na m.in. Ganek i Wysoką
... i my w tym Raju :)
Rumanowy Szczyt, Ganek, Gankowa Strażnica, Kacza Turnia i Wysoka 
Biały Potok
Zbliżenie na Zadni Gerlach, Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt i Zmarzły Szczyt
Biały Potok i Zadni Gerlach w tle
                                                                     
 DATA: 20-07-2016

5 komentarzy:

 1. Czy wybierając się w te trase trzeba miec dowod dla dzieci?
  I czy dą się pokonać trasę z wózkiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowód lub paszport musi być, bo ta trasa jest w całości na terenie Słowacji. Z wózkiem spokojnie można dojść do polany Biała Woda, a nawet trochę dalej, natomiast dotarcie na samą Polanę pod Wysoką może być już trochę kłopotliwe.

   Usuń
 2. Tak patrzę na te foty, to rzeczywiście nie najgorzej z widokami. Ja jednak mam z tą trasą inne wspomnienia - schodziłem już z Polskiego Grzebienia, więc chciałem być jak najszybciej na dole, a tu jeszcze trzeba iść tą dolina i iść... Kiedyś na pewno jeszcze tam się przejdę, ale nie śpieszy mi się na razie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszym razem jest takie wrażenie ale za drugim razem już człowiek cieszy się widokami a te są naprawdę piękne.

   Usuń