niedziela, 14 sierpnia 2016

Weekend w Beskidzie Żywieckim. Dzień pierwszy: Węgierska Górka PKP - Słowianka

No i nadszedł ten długo wyczekiwany weekend, podczas którego zaplanowaną miałem szwędaczkę z kolegą Rafałem po górach Beskidu Żywieckiego.

Nasz plan obejmował piątkowy przyjazd pociągiem w godzinach popołudniowych do Węgierskiej Górki, a następnie dotarcie do Górskiej Stacji Turystycznej "Słowianka", w której mieliśmy wcześniej zaklepany nocleg. W sobotę zaplanowaliśmy przejście przez Romankę, Rysiankę i Trzy Kopce na Krawców Wierch, gdzie w tamtejszej bacówce oczekiwał nas kolejny nocleg. Natomiast w niedzielę, dzień powrotu, postanowiliśmy przebrnąć z Krawculi do Sobolówki, by z niej dostać się na Muńcuł, i dalej przez Ujsoły dotrzeć na stację PKP Rajcza Centrum.

Opis naszego weekendu zaczynam od piątku, czyli przejścia z Węgierskiej Górki do GST "Słowianka".

Przez to, że ja musiałem odwalić jeszcze piątkowe 8 godzin w pracy, a Rafał nadciągał z dalekiego Białegostoku, nasza wędrówka rozpoczęła się dopiero o godz. 17.00 ze stacji PKP Węgierska Górka.
PKP Węgierska GórkaZ Węgierskiej Górki ruszamy za czerwonymi znakami, które mają nas doprowadzić na Słowiankę. Pierwszy etap wędrówki to marsz asfaltową drogą do Żabnicy. Po drodze, będąc jeszcze w Węgierskiej Górce, po prawej stronie mijamy schron bojowy "Wędrowiec", o którym mówi się również, że to Westerplatte południa. O nim, a także o innych schronach znajdujących się w pobliżu, możecie przeczytać tutaj.
Fort Wędrowiec
Schron bojowy "Wędrowiec"
Z Żabnicy szlak wyprowadza nas na całkiem widokowy grzbiet Abrahamowa, którym dreptamy już po łagodnej ścieżce doprowadzającej nas bezpośrednio do schroniska na Słowiance (856 m n.p.m.). Jego progi przekraczamy po trzygodzinnej wędrówce, czyli o 20.00. Mimo, że schronisko oferuje 24 miejsca noclegowe, to na tę noc jesteśmy tylko my i jakiś miejscowy "pan grzybiarz" :)

Górska Stacja Turystyczna "Słowianka"

I tak minął pierwszy, najkrótszy etap naszej weekendowej wędrówki.
Na dzień drugi zapowiadane były dość intensywne opady deszczu, ale my do łóżek kładziemy się z nadzieją, że to raczej tylko pomyłka meteorologów.

Dzień drugi: ze Słowianki na Krawców Wierch
Dzień trzeci: Krawców Wierch - Muńcuł - Rajcza PKPTRASA:
szlak turystyczny czerwony Węgierska Górka PKP - Słowianka

Trasa Węgierska Górka – Stacja Turystyczna Słowianka w serwisie mapa-turystyczna.pl

DŁUGOŚĆ TRASY: ok. 10 km
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 544 m
SUMA OBNIŻEŃ: 111 m

Informacje o GST "Słowianka".

Data: 05-08-2016Brak komentarzy:

Prześlij komentarz