środa, 28 września 2016

Pasmem Równicy z Ustronia do Wisły

W jeden z majowych weekendów postanowiłem podziałać wspólnie z kolegą Rafałem w górach Beskidu Śląskiego. Nasz pomysł obejmował dotarcie z Ustronia do Wisły na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to przejście Pasmem Równicy, natomiast drugi to wędrówka równoległym Pasmem Czantorii.

W tej odsłonie sposób pierwszy, czyli przejście Pasmem Równicy.

TRASA:
szlak turystyczny czerwony Ustroń Polana PKP - Schronisko PTTK Równica >>> szlak turystyczny żółty Równica (884 m n.p.m.) >>> szlak turystyczny niebieski Beskidek (693 m n.p.m.) - Orłowa (813 m n.p.m.) - Trzy Kopce Wiślańskie (803 m n.p.m.)
szlak turystyczny żółty Schronisko "Telesforówka") >>> szlak turystyczny żółty Wisła Centrum (nocleg)

Długość trasy: 18,4 km
Suma przewyższeń: 826 m
Suma obniżeń: 790 m

Trasa Ustroń, Polana, Papiernia – Wisła w serwisie mapa-turystyczna.pl

Wędrówkę rozpoczynamy ze stacji PKP w Ustroniu Polanie, skąd za czerwonymi znakami udajemy się w kierunku schroniska PTTK "Równica", które  we wczesnych godzinach przedpołudniowych świeciło jeszcze pustkami.

Schronisko PTTK Równicy
Ze schroniska wchodzimy za żółtymi znakami na szczyt Równicy (884 m n.p.m.), a następnie wyraźną ścieżką bez oznaczeń schodzimy do szlaku oznaczonego na niebiesko-zielono.
Dla nas ważniejszy jest kolor niebieski, gdyż zielony będzie odbijał w kierunku Brennej. Idąc za kolorem "blue" przechodzimy m.in.  przez Beskidek (693 m n.p.m.) i Orłową (813 m n.p.m.). Tuż przed Orłową znajduje się "Chata na Orłowej", która była jednak zamknięta podczas naszej wędrówki.

Swojskie klimaty :)


Chata na Orłowej
Ze szczytu Orłowej dreptamy nadal za niebieskimi znakami, które mają nas doprowadzić na Trzy Kopce Wiślańskie. Jak do tej pory pogoda oferowała nam głównie chmury, ale wkrótce na niebie zaczął pojawiać się błękit i mogliśmy ujrzeć pobliskie szczyty w paśmie Beskidu Śląskiego.

Nareszcie góry na tle błękitu

Gdzieś tam w oddali pasmo KlimczokaO tym, że jesteśmy na Trzech Kopcach Wiślańskich świadczą ustawione tam trzy kamienie graniczne miejscowości Ustronia, Wisły i Brennej.
Na grzbiecie Trzech Kopców znajduje się punkt gastronomiczny i małe prywatne schronisko górskie "Telesforówka". Bardzo polubiłem to miejsce :)
Z Telesforówki powracamy na szczyt TKW i rozpoczynamy zejście żółtym szlakiem do Wisły, w której mieliśmy zaklepany wcześniej nocleg.

Trzy Kopce Wiślańskie

Symboliczne kamienie na grzbiecie Trzech Kopców Wiślańskich

Teren "Telesforówki"

Telesforówkowy garbus

Droga do Wisły
I tak mniej więcej wyglądała nasza trasa z dnia pierwszego, która Pasmem Równicy doprowadziła nas z Ustronia Polany do Wisły.
                                                                   

26-05-20162 komentarze:

  1. Fajny, niezbyt wymagający szlak. Świetne zdjęcia z mgiełką :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń