wtorek, 2 maja 2017

Zamek w BolkowieWidok na zamek z dziedzińca turniejowego

Na zamek w Bolkowie trafiliśmy podczas przejazdu do Karpacza. Bardzo lubimy tego typu budowle i dlatego podczas planowania trasy, zamek został oznaczony jako pierwsza atrakcja naszego urlopu w Sudetach.

XIII wieczny zamek w Bolkowie należy do najstarszych polskich budowli obronnych z okresu średniowiecza. Położony jest na Wzgórzu Zamkowym, niedaleko centrum Bolkowa.Zamek został wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku prawdopodobnie z inicjatywy księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym. W latach 1277-1293 został rozbudowany przez jego drugiego syna Bolka I Surowego. Polityka Bolka I doprowadziła do rozbudowy warowni  chroniących przejść przez masyw Sudetów.
W połowie XIV wieku zamek połączono z systemem fortyfikacji miejskich. W latach 1301-1368 za panowania książąt Bernarda Świdnickiego i Bolka II Małego (od 1353 r.) zamek został powiększony.
Kolejna przebudowa następuje w latach 1539-1540 pod kierownictwem lombardzkiego architekta Jakuba Parra. Powiększony zostaje przede wszystkim obszar warowny. Wybudowane zostają również dziedzińce, które otoczone zostają murami i bastejami. Umocnienia te połączono z dwiema basztami miejskimi.
Zamek od początku swojego istnienia był kilkakrotnie zdobywany i niszczony przez wroga, przez co jego obecny stan to jedynie okazała ruina, z wykluczeniem wolnostojącej wieży (obniżonej o około trzy metry od wysokości pierwotnej) oraz renesansowego budynku mieszkalnego, który nadal jest użytkowany.

GALERIA ZDJĘĆ
Dziedziniec turniejowy

Z widokiem na Góry KaczawskieDziedziniec


Na zamkowym ogrodzie

Zamkowa ściana widziana z zamkowego ogrodu

Było groźnie  :D

  Klatka dla niegrzecznych :P

Widok z wieży na dziedziniec i miasto

Bolków widziany z wieży

Widok z wieży w kierunku Gór Kaczawskichhttp://www.zamek-bolkow.info.pl/

3 komentarze:

 1. Bardzo lubię zwiedzać ten zamek. Taki typowy, średniowieczny, jaki zawsze malowałem, jeszcze na szkolnych zajęciach. Świetne zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnóstwo razy przejeżdżałam obok i znajdowałam powód, by go nie zwiedzić. Ale pora skończyć z wymówkami i w końcu się wybrać do Bolkowa :-) Bardzo fajne zdjęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uroczo :) Tez mi się spodobała :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń