piątek, 14 lipca 2017

W Beskidzie Żywieckim: przez Słowiankę na Rysiankę


W Beskidzie Żywieckim jest wiele pięknie ulokowanych hal, ale jest wśród nich jedna taka, która przyciąga nas do siebie niczym magnes. To malownicza Hala Rysianka, hala, która potrafi zahipnotyzować cudownymi widokami.


Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu w Żabnicy Skałka, skąd mamy trzy możliwości dotarcia na Halę Rysianki - można pójść bezpośrednio za zielonymi znakami, można wybrać czarny szlak na Halę Boraczą i stamtąd przedreptać na Rysiankę przez Halę Redykalną i Halę Lipowską lub zdecydować się również na kolor czarny, ale prowadzący na Słowiankę, z której na Halę Rysianki prowadzi szlak czerwony.
My wybieramy wariant "słowiankowy". Ruszamy więc za czarnymi znakami, które początkowo prowadzą nas łagodnie szeroką drogą wzdłuż Suchego Potoku. Wkrótce żegnamy się z szumem potoku i rozpoczynamy pokonywać bardziej męczącą część szlaku. Wędrując pozbawioną widoków ścieżką, docieramy do Górskiej Stacji Turystycznej "Słowianka". Bardzo lubię odwiedzać to miejsce, w którym miałem zresztą okazję już nocować. Pozostała część ekipy jest tu pierwszy raz, ale od razu ta miejscówka przypada im do gustu.
Pod górkę :)Słowianka

Górska Stacja Turystyczna "Słowianka"

Pauza

Na Słowiance żegnamy się z czarnymi znakami i rozpoczynamy marsz za czerwoną farbą w kierunku Hali Rysianki. Przechodzimy przez malowniczą halę Słowianka, której nazwy na mapach na próżno szukać, gdyż zaliczana jest ona do znajdującej się poniżej hali Płone. Kapitalnie prezentuje się stąd masyw Romanki (1366 m n.p.m.), a także m.in. Rysianka (1323 m n.p.m.) i Lipowska (1322 m n.p.m.).
Goldi - mistrz pierwszego planu :) ... i masyw Romanki

Hala Słowianka i widok na masyw Romanki

Widok w kierunku Rysianki i Lipowskiej

Na końcu hali znajduje się rozstaj szlaków Suchy Groń, z którego można pomknąć za niebieskim kolorem na Romankę, a z niej dostać się chociażby na Rysiankę, co już zresztą dwukrotnie przerobiłem. 
My trzymamy się jednak ściśle planu i dalej idziemy za znakami czerwonymi. Szlak prowadzi nas w miarę łagodnie widokowym zboczem Romanki. Ścieżka przeprowadza nas przez całkiem sporych rozmiarów skalne osuwisko, gdzie możemy wspomóc się łańcuchami - a myślałem, że te jedyne w Beskidach znajdują się na Perci Akademików.
Rozstaj na Suchym GroniuPierwsze panoramy ze szlaku z Baranią Górą w tle

Pobliskie górkiŁańcuchy na szlaku :)

Wkrótce docieramy na kolejną malowniczą halę - Halę Wieprzska. Jest to dawna hala pasterska, która jak wiele innych beskidzkich hal, pozostawiona została swojemu losowi. 
Hala Wieprzska  z widokiem na Halę Pawlusia i Rysiankę 

Widok z Hali Wieprzskiej 

Widok na Beskid Śląski

Z hali czeka nas teraz krótkie, ale dość ostre podejście, a następnie marsz zalesionym zboczem Martoszki (1288 m n.p.m.). 
Szlak wyprowadza nas wreszcie na śliczną Halę Pawlusia,  która daje nam pierwsze tak okazałe widoki podczas dotychczasowej wędrówki, choć wiadomo, że to jeszcze nie koniec. 
Rysianka i Hala Pawlusia

Martoszka 

Hala Pawlusia z widokiem w kierunku Babiej Góry i Pilska

Hala Pawlusia z widokiem  w kierunku Beskidu Śląskiego

Hala Pawlusia z widokiem w kierunku Beskidu Ślaskiego i Małego

Kasia i Goldi  :)

Zbliżenie na Tatry


Z Hali Pawlusiej pozostaje nam już tylko krótkie podejście na Rysiankę.
Hala Rysianka ma do zaoferowania fantastyczne widoki na wiele pasm górskich. My mamy okazję zobaczyć m.in. kawałek Tatr, Małą Fatrę z charakterystycznym Wielkim Rozsutcem, sylwetkę piramidy Wielkiego Chocza oraz beskidzkie krajobrazy z m.in. dwiema najwyższymi górami Beskidu Żywieckiego - Babią Górą i Pilskiem. 
Widok spod schroniska na halę

Hala Rysianka

Hala Rysianka

Hala Rysianka z widokiem na Pilsko

Hala Rysianka z widokiem na pobliski Beskid Żywiecki i Małą Fatrę 

Zbliżenie na Małą Fatrę 

Widok z hali w kierunku Babiej Góry

Hala Rysianka z widokiem na słowacką Orawę i Wielkiego Chocza w oddali

Wielki Chocz dymi :)

Zakochani w górach

Nasz super skład: Wiola, Renata, Kasia, Andrzej i ja

Schronisko na Rysiance

Z Rysianki schodzimy ścieżką za zielonymi znakami, z której przez jakiś czas możemy spoglądać na Beskid Ślaski, Beskid Mały i pobliską Romankę. Ostatni odcinek terenowej ścieżki biegnie już w zalesionym terenie.
Zielonym szlakiem z widokiem na Romankę

Romanka i Matroszka

Widok w kierunku Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego i pobliskiego Beskidu Żywieckiego

Na zakończenie wędrówki czeka nas jeszcze marsz asfaltową drogą, która doprowadzi nas na parking w Skałce, gdzie zamykamy pętlę.
Szedł sobie szosą gościu z liściem na głowie :P
  

NASZA TRASA:
szlak turystyczny czarny Żabnica-Skałka >>> Słowianka
szlak turystyczny czerwony Słowianka >>> Hala Rysianka
szlak turystyczny zielony Hala Rysianka >>> Żabnica-Skałka


1 komentarz:

  1. Chmury na niektórych zdjęciach wydają się trochę straszyć możliwymi opadami, ale tym razem deszcz nie zmoczył :)

    OdpowiedzUsuń