niedziela, 2 września 2018

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno to malowniczo położona warownia na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich  i Gór Sowich.


Pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi z 1315 roku. W tym czasie, podobnie jak duża część Dolnego Śląska, zamek stanowił część księstwa świdnicko-jaworskiego. Jako główną przyczynę budowy warowni podaje się zabezpieczenie szlaku handlowego, który biegł poniżej zamku, w dolinie rzeki Bystrzycy.
Powszechnie budowę murowanego zamku przypisuje się Piastowi Śląskiemu księciu Bolkowi I Surowemu. W I połowie XIV wieku , za panowania księcia Bolka II Małego , rozbudowany został zamek górny, który wtedy składał się już z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków stanowiących pomieszczenia załogi, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz dziedzińca. Wszystko to otoczone było grubym murem obronnym.

Po 1545 roku, za sprawą Macieja Von Logau, zaniedbany zamek został przebudowany w nowym renesansowym stylu. W ramach przebudowy powstał dziedziniec otoczony murem obronnym z pięcioma bastejami, brama wejściowa z budynkiem mieszkalnym, piekarnia, łaźnia i budynki gospodarcze. Z tego okresu przebudowy pochodzą również interesujące detale rzeźbiarskie i architektoniczne.

Wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej warowni. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty przez Szwedów i częściowo zniszczony. W 1689 roku w wyniku uderzenia pioruna spłonęła wieża zamkowa. Sto lat później, w 1789 roku, zawaliła się część okalających murów, a potem południowa ściana gotyckiego dziedzińca i w końcu zachodnie skrzydło mieszkalne.

W 1823 roku okoliczni chłopi nabyli zamek na licytacji, celem rozebrania go. Ich planom zapobiegł prof. Johann Gustav Büsching, któremu sąd przyznał zamek w dożywotnie użytkowanie. Dzieki działaniom profesora budowla została zabezpieczona przed dalszym niszczeniem i uchroniona przed rozbiórką.

W latach 1840-1855 hrabia Fryderyk von Burghaus, a później w latach 1840-1855 baron Maksymilian von Zedlitz, przeprowadzili wiele prac adaptacyjnych zmieniając oblicze zamku i przystosowując go do celów turystycznych. Dalsze zabiegi konserwatorskie miały miejsce po II wojnie światowej.

Od 2008 roku zamek jest własnością gminy Walim, która 24.04.2018 uruchomiła w nim hotel i restaurację.

źródło: https://zamekgrodno.pl/historia/

07-08-20181 komentarz:

  1. Pamiętam, jakie wrażenie zrobił na mnie ten zamek. Świetna relacja i zdjęcia.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń