piątek, 28 czerwca 2019

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki

Spośród 6 szczytów należących do Korony Gór Polski, które zdobywaliśmy podczas naszego tygodniowego pobytu w środkowej części Sudetów, najbardziej czekaliśmy na spotkanie z Górami Stołowymi. Uwielbiamy szlaki, które prowadzą pośród wszelakich formacji skalnych, a to pasmo nam to gwarantowało.


Startujemy z parkingu w Karłowie, za który płacimy dyszkę. Najpierw mijamy punkty gastro i z pamiątkami, a po chwili stajemy już u wejścia na składający się z kilkuset schodów szlak.
Drepcząc wśród skalnych wytworów, już po 20 minutach dochodzimy do schroniska na Szczelińcu. Przed jego budynkiem masa ludzi, zresztą w środku też, ale nie ma się co dziwić, skoro przybyliśmy tu w wysokim sezonie turystycznym.

Przy schronisku znajduje się taras widokowy oferujący piękną panoramę.

Aby zdobyć najwyższy punkt na Szczelińcu musimy wejść na Fotel Pradziada, zwany również Tronem Liczyrzepy. Obchodzimy schronisko, kupujemy bilet wstępu do skalnego labiryntu i wchodzimy na jednokierunkowy szlak. Od teraz nie ma już odwrotu !!! Bardzo szybko docieramy pod skałę, na którą musimy wejść, abyśmy mogli sobie dopisać 22 szczyt do Korony Gór Polski. Po pokonaniu metalowych stopni zdobywamy Szczeliniec Wielki. Z najwyższego punktu masywu, ponownie możemy podziwiać wspaniałe sudeckie krajobrazy.
Po zejściu z Fotela Pradziada czeka nas marsz połączony z delikatną gimnastyką w kilku miejscach. Od teraz ścieżka przeprowadza nas przez Diabelską Kuchnię, Piekiełko i Niebo, a po drodze mamy spotkania między innymi z Wielbłądem, Małpoludem, Kwoką i Słoniem. Ja dodatkowo widziałem jeszcze hipopotama :) Na trasie nie brakuje również fajnych punktów widokowych.

Po zaliczeniu tych wszystkich atrakcyjnych miejsc, pozostaje nam  już tylko zejście do wyjścia i zamiana formacji skalnych na budki z pamiątkami i jedzeniem.

Góry Stołowe nas nie zawiodły i dały nam wszystko to, czego od nich oczekiwaliśmy - było mnóstwo skały, były pobudzające wyobraźnie skalne figury, było przeciskanie się szczelinami wśród skalnych ścian oraz były piękne sudeckie panoramy.

PRZYDATNE LINKI:
https://stolowe.infopl.info/
http://naszczelincu.pl/

TRASA NA MAPIE:


DATA WYCIECZKI: 06-08-2018


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz