wtorek, 18 czerwca 2019

Orlica w Górach Orlickich i Jagodna w Górach Bystrzyckich

Aby ukończyć zdobywanie sudeckich szczytów należących do Korony Gór Polski, wybieramy się na tydzień do Polanicy Zdrój, która wydaje się być całkiem fajną bazą wypadową w te rejony Sudetów, w których nas jeszcze nie było.

Górskie wojaże rozpoczynamy od zdobycia dwóch szczytów jednego dnia - Orlicy (1084 m n.p.m.) w Górach Orlickich i Jagodnej (977 m n.p.m.) w Górach Bystrzyckich.
                             
                    ORLICA

Na pierwszy strzał idzie Orlica, na którą startujemy zielonym szlakiem z niewielkiej przydrożnej zatoczki Pod Sołtysią Kopą. Szlak cały czas prowadzi nas dość łagodnie lasem, przez co o widokach możemy tylko pomarzyć.


Po nieco ponad półgodzinnym marszu zdobywamy 20 szczyt do naszej kolekcji Korony Gór Polski :)
Z Orlicy schodzimy tym samym  zielonym szlakiem.
Zanim jednak wyruszymy w Góry Bystrzyckie, chcemy zaspokoić jeszcze widokowy głód i w tym celu udajemy się na parking na Sołtysiej Kopie, skąd widoczek jest całkiem przyzwoity.
TRASA NA MAPIE:


JAGODNA

Po zdobyciu Orlicy w Górach Orlickich przemieszczamy się w Góry Bystrzyckie, w których czeka na nas kolejny szczyt zaliczany do Korony Gór Polski - Jagodna (977 m n.p.m.).

Samochodem podjeżdżamy na parking na Przełęczy Spalona, znajdującym się tuż przy schronisku PTTK "Jagodna". Akurat zbliża się godzina obiadowa, więc zanim wbijemy na szlak, postanawiamy sprawdzić schroniskową kuchnię. Każdy z nas zamawia coś innego, na naszym stole lądują m.in. kotlet Chatara, racuchy jagodne i omlet drwala. Wszystkie porcje bardzo duże, dania przepyszne, nikt z nas nie narzeka. Dla mnie to najlepszy schroniskowy obiad, jaki do tej pory miałem okazję zjeść.


Ze schroniska na Jagodną prowadzi niebieski szlak. Według szlakowskazu przed nami ok. 1 h 25 min. dreptania.

Przechodzimy na drugą stronę jezdni i wchodzimy na szeroką leśną drogę.
Monotonny marsz kamyczkową autostradą pokrywa się z czasem podanym przy schronisku, bo w niecałe półtorej godziny jesteśmy już na Jagodnej. Tym samym zdobywamy 21 szczyt do Korony Gór Polski :)
Na parking powracamy tą samą drogą. Z Przełęczy Spalona jeszcze kilka fotopstryków i żegnamy się z Górami Bystrzyckimi.
TRASA NA MAPIE:

05-08-2018

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz